Chihuahua, uznawana za najmniejszą rasę na świecie, nosi nazwę największego stanu Republiki Meksyku - Chihuahua. Istnieje przypuszczenie, że te psy pierwotnie żyły w stanie dzikim, a w okresie cywilizacji Tolteków zostały schwytane i oswojone przez tubylców. Podobizny ozdobnego psa znanego jako "Techichi", który zamieszkiwał miasto Tula, były używane do ozdabiania obiektów architektonicznych w tym mieście. Te posągi przedstawiają psy, które wykazują dużą podobieństwo do dzisiejszego Chihuahua. Obecnie psy tej rasy cechuje zwarte ciało o mocnej budowie. To właśnie odróżnia je np. od pinczerów. Co istotne, czaszka przybiera formę jabłka, a charakterystycznym elementem jest umiarkowanie długi ogon, który może być uniesiony wysoko, wygięty lub przybierać kształt półkola, z końcówką zwróconą w kierunku lędźwi. Są to pieski żywe, czujne, ruchliwe i odważne. Często mówi się o nich, że to wielki pies w małym ciałku i naprawdę tak jest! Mimo wielu stereotypów, które w naszym społeczeństwie utrwaliły hollywoodzkie produkcje oraz wielu celebrytów w większości przypadków chihuahua wcale nie jest pieskiem nadającym się tylko do torebki 😉 Mimo swoich rozmiarów dalej są psami !!! I w ten sposób należy je traktować jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań - np. zdrowotnych. Chihuahua może być świetnym kompanem do pieszych wędrówek, a nawet do uprawiania psich sportów!
Nie ma czegoś takiego jak chihuahua miniaturka, chihuahua teacup itp. Chihuahua to chihuahua. Wagi psów tej rasy są dość różne ponieważ może być to 1kg, a w skrajnych przypadkach nawet 7kg. Idealna waga według wzorca FCI to od 1,5kg - 3kg. Nie oznacza to jednak, że szczeniaczek, który wyrośnie na 4kg pieska już nie jest chi - wciąż jest, tylko po prostu trochę większym; to samo tyczy się malucha którego waga jest mniejsza niż 1kg.
W rasie tej są dwie odmiany szaty.
DŁUGOWŁOSE:
Długowłose Chihuahua zachwycają swoją delikatną i jedwabistą sierścią. Ich szata jest dłuższa i bardziej jedwabista niż u odmiany krótkowłosej, tworzy pióra na uszach, szyi, tylnych partiach kończyn przednich i tylnych, na łapach i ogonie. Charakterystyczne dla tej odmiany są również dłuższe włosy na szyi, tworzące efekt kryzy. Bardzo ważne jest zadbanie o regularne czesanie i wyczesywanie podszerstka naszego pieska, aby nie powstały nieprzyjemne, ciągnące go kołtuny, a także zaniedbany podszerstek może prowadzić do odparzeń i różnych stanów zapalnych skóry czy gromadzenia się w nim pcheł czy kleszczy.
KRÓTKOWŁOSE:
Krótkowłose Chihuahua prezentują się z kolei z krótszą, gładszą szatą, która przylega do ciała. Ich sierść jest błyszcząca i miękka. Nie wymagają, aż tak częstego szczotkowania jak odmiana długowłosa, choć odrobina uwagi szczególnie podczas linienia zdecydowanie nie zaszkodzi.
Chihuahua może występować we wszystkich kolorach, we wszystkich możliwych odcieniach i kombinacjach z wyjątkiem umaszczenia marmurkowego.